


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.55 mm |
| Width | 3.55 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Resistance | 75 mΩ |
| Height | 1.65 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | On/Off |
| Max Power Dissipation | 1.3 W |
| Power Dissipation | 3 W |
| Max Output Current | 2.8 A |
| Threshold Voltage | 1 V |
| Number of Channels | 1 |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.8 A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Turn-On Delay Time | 8.6 µs |
| Turn-Off Delay Time | 34 µs |
| Element Configuration | Single |
| Output Configuration | Low Side |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 15 µs |
| Rise Time | 18 µs |
| Output Current per Channel | 2.8 A |
| Drain to Source Resistance | 100 mΩ |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 5 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 60 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Gate to Source Threshold Voltage | 700 mV |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 23066
Distributors
pcbx
Unit Price$0.94470
Ext.Price$0.94470
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.94470 | $0.94470 |
| 10 | $0.57024 | $5.70240 |
| 25 | $0.53311 | $13.32775 |
| 50 | $0.49840 | $24.92000 |
| 100 | $0.46594 | $46.59400 |
| 300 | $0.43818 | $131.45400 |
| 500 | $0.41207 | $206.03500 |
| 1000 | $0.36420 | $364.20000 |
| 3000 | $0.34591 | $1037.73000 |
| 5000 | $0.32854 | $1642.70000 |
| 10000 | $0.31205 | $3120.50000 |
